• FİNASAL KİRALAMA VE AVANTAJLARI

FİNASAL KİRALAMA VE AVANTAJLARI

Birçok girişimci için kiralama artık finansman stratejilerinin sabit bir unsuru haline gelmiştir. Kiralama gittikçe daha çok sevilmektedir. Fakat kiralama ne gibi avantajlar sağlamaktadır?

1.) Likiditenin muhafaza edilmesini sağlamaktadır.
Kiralama öz sermayeyi korumakta ve çalıştığınız bankaya karşı kredibilitenizi artırmaktadır, çünkü yüksek kapasiteli donanımının bir bedeli vardır. Banka veya tedarik kredisi için hassas görüşmeler gerektirir. Oysa kiralama ne size finans hizmeti sağlayan kuruluşlarda sahip olduğunuz kredi limitinizi etkiler, ne de bilançonuza bir yük getirir. Çünkü cihazlar kiralama şirketinin mülkiyetindedir ve satın almadan farklı olarak öz sermayenin, bilanço toplamına ve öz sermayenin, duran varlıklara oranı aleyhinize dönüşmeyecektir. Bunun anlamı özetle şudur: En son teknolojiyi kullanacaksınız, aynı zamanda kredibilitenizi, bilanço katsayılarınızı iyileştireceksiniz ve buna bağlı olarak reytinginiz artacaktır.2.) Planlama güvencesi sağlar.
Sabit kiralama taksitleri, girişim planlamanızda hesaba katacağınız bir sabit gider mahiyetindedir. Bu konuda da etkin ve maliyet açısından uygun bir çalışma sergileyebilmek için, kiralama vadesi gelen taksitleri yılda dört seferde tahsil etmektedir. (01. Ocak, 01 Nisan, 01 Temmuz, 01 Ekim olmak üzere). yani taksitler üçer aylık dönemler halinde peşin olarak tahsil edilmektedir.

Arzu üzerine aylık olarak da taksitlendirme yapmakta tabi ki mümkündür. Ancak burada hesaba dahil edilmiş olan ve % 1,5 oranında olan maliyet indirimi uygulanmamaktadır ve böyle bir durumda aylık taksit bu oranda artmaktadır.3.)Daha erken bir dönemde, daha büyük yatırımlar yapmanızı sağlar.
Küçük taksitler, yüksek satın alma bedelinin yerini almaktadır. Çoğu zaman ticari gelişme, yeni teknolojiyi gerektirmektedir. Girişiminizle başarı sağlamak için, sürekli olarak gelişen bilişim teknolojisine yatırım yapmak zorundasınız. Ancak bunların temini sermaye gerektirmekte ve kendilerini daha ödemeden, birçok cihazın kısa inovasyon ömürlerine istinaden, teknolojileri eskimektedir. Çözüm: Kiralama teklifi. Küçük kiralama taksitleriyle, tam size gereken teknolojilere yatırım yapabilirsiniz. Böylece rekabet ortamı içinde ön saflarda yerinizi alabilirsiniz.


4.) Yenilikçi Yapı.

Finansal Kiralama değişim opsiyonuyla daima en yeni teknolojileri kullanmak. Bilişim teknolojinizi satın aldığınızda, senelere bağlarsınız. Fakat teknoloji de sizin girişiminiz gibi gelişim göstermektedir. Kiralama size bu nedenle değişim opsiyonunu sunmaktadır. Piyasaya sizin kiralama ile tedarik ettiğiniz cihazlardan daha yüksek kapasiteye sahip ve gelişmiş cihazlar çıktığında, bunları sözleme süresi içersinde kısman taksitleri arttırmadan temin edebilirsiniz. İşletmeniz büyüdükçe teknoloji ihtiyacınız da artacak ve kiralama sözleşmenizin kapsamı da o oranda büyüyecektir.